Jakom overgenomen door Apicem Investments

Jakom overgenomen door Apicem Investments

Beschrijving

Al bijna 40 jaar is machinefabriek Jakom specialist in het fabriceren van assen en walsen. In die 40 jaar is het bedrijf, mede dankzij directeur en eigenaar Hessel Hendriks, uitgegroeid tot een toonaangevende wereldwijde speler.

Om het bedrijf nog verder te kunnen laten groeien, heeft Hessel een meerderheidsbelang verkocht aan Apicem Investments. Sebastiaan Vos van JPR advocaten mocht deze mooie deal juridisch begeleiden.

Investeerder

In 1986 is machinefabriek Jakom opgericht door de heren Janssen en Koopmans. Het bedrijf produceerde toen voornamelijk walsen, in opdracht van Stork. In de loop der jaren is de productie uitgebreid tot walsen en assen ten behoeve van de mijnbouw en scheepvaart.

Hessel Hendriks is in 1994, vers afgestudeerd van de HTS, bij Jakom gaan werken. Hij heeft zich in een paar jaar opgewerkt tot directeur en aandeelhouder van Jakom en heeft Jakom laten groeien tot het gespecialiseerde bedrijf dat het nu is.   

“Om Jakom nog verder te kunnen laten groeien, is besloten te zoeken naar een nieuwe investeerder. Die zoektocht begon in 2022, via Adagium Bedrijfsoverdrachten. Uiteindelijk is in 2024 Apicem Investments in beeld gekomen”, geeft Hessel aan. “Adagium schoof Sebastiaan naar voren als overnameadvocaat, en ik heb geen seconde getwijfeld aan die keuze. Hij is no-nonsense, pragmatisch en goed benaderbaar. Bij Sebastiaan weet waar hij het over heeft en je weet waar je aan toe bent. Dat maakte samenwerken met hem erg prettig.”

Intentieovereenkomst

Sebastiaan werd ingeschakeld op het moment dat de intentieovereenkomst moest worden opgesteld. “Het is verstandig om een advocaat in te schakelen voordat de intentieovereenkomst wordt opgesteld en getekend. Na het ondertekenen van die overeenkomst ligt een groot deel van de te maken afspraken immers zodanig vast, dat deze in later stadium afspraken lastig te wijzigen zijn”, stelt Sebastiaan. “Het is dus raadzaam om tijdig een advocaat in te schakelen zodat deze op juiste moment de juiste toegevoegde waarde kan leveren .”

“Ik had al ervaring met overnames in de metaalsector”, vervolgt Sebastiaan. “Na een eerste kennismaking had ik al snel door dat Hessel en ik op één lijn zaten en het goed met elkaar zouden kunnen vinden. Samenwerken gaat dan vanzelf”. Voor Hessel was het een eerste kennismaking met de wereld van Fusies & Overnames. “Als je als ondernemer voor het eerst in zo’n proces komt, dan is dat best spannend. Je hebt geen ervaring met een overnametraject, alles is nieuw. Sebastiaan loodste mij op een heel rustige en prettige manier door het proces heen”, geeft hij aan.

Nieuw tijdperk

Die rust was gedurende het hele traject voelbaar, ook al liepen discussies soms wat hoger op. “Dat is inherent aan een overnameproces. Ik ben nog geen enkele overname tegengekomen waar het op enig moment niet even schuurt”, zegt Sebastiaan. “Dat moet ook om glans te krijgen”, vult Hessel glimlachend aan.  

Sebastiaan: “Het is de kunst om samen met elkaar te zoeken naar de juiste balans. Balans tussen de partijen, balans in de onderhandelingen en balans in de discussie over de geschilpunten.” Als deze balans is gevonden en alle puzzelstukjes in elkaar passen, dan komen bijzondere deals tot stand, zoals de Jakom-deal. Alleen als alle partijen tevreden zijn over het resultaat, kan je met een positief gevoel samen de toekomst in.

Hessel is nog altijd betrokken als bij Jakom, maar gaat op termijn het stokje overdragen. Daarmee zal er een nieuw tijdperk voor Jakom aanbreken. Een tijdperk waarin het bedrijf naar nog hogere hoogtes kan worden getild. 

Quote door adviseur

Het is raadzaam om tijdig een advocaat in te schakelen zodat deze op juiste moment de juiste toegevoegde waarde kan leveren.

JPR Advocaten
  • Euclideslaan 1

    3584 BL Utrecht

  • + toon alle adressen

  • Mr. H.F. de Boerlaan 34

    7417 DB Deventer

  • Koopmanslaan 4

    7005 BK Doetinchem